EVENTS

UPCOMING EVENTS

Saturday September 23, 8pm
Optipus
The Watery Owl of Minerva
at Parrish Art Museum

PAST EVENTS

Sunday September 10, 7:30pm
Peter Cramer and Jack Waters
Restored Resituated Recalcitrant Regurgitated Regenerated Remnants


Friday September 8, 7:30pm
Azin Feizabadi
UCHRONIA: A Film Reading


Friday August 25, 7:30pm
YES: Rachelle Beaudoin / Nadja Verena Marcin
artists in person


Monday July 31, 7:30pm
Kerry Laitala: Conjured Pictures
Films, video & live performance


Monday July 24, 7:30pm
My First 3D Part III: The Final Chapter
Organized by Ben Coonley


Monday July 17, 7:30pm
Ko Nakajima: Mt. Fuji
Introduced by Mio Nakai


Friday July 14, 7:30pm
Zero to Twenty and back to Zero:
“Zero” a feature 16mm film by James Fotopoulos


Saturday July 1, 7:30pm
YES: Katherin McInnis / Hyla Skopitz


Monday June 26, 7:30pm
Lynne Sachs & Mark Street
A Marriage of Remakes


Friday June 9, 7:30pm
Winnipeg Handshake
Films, videos, and performance curated by Aaron Zeghers
Works by Ed Ackerman & Gregory Zbitnew, Karen Asmundson, Alyssa Bornn, Michael Buttersworth & Cameron Cummings, Clint Enns, Scott Fitzpatrick, Walter Forsberg, Guy Maddin, Mike Maryniuk, Milos Mitrovic, Jaz Papadopolous, Heidi Phillips, Matthew Rankin, Colby Richardson, Leslie Supnet, Aaron Zeghers


Monday June 5, 7pm
Artist Talk w/ Marni Kotak


Friday May 26, 7:30pm
Fractured Gestures
curated by Robert Seidel
Works by Kim Asendorf & Ole Fach, Bret Battey, Andrew Benson, Peter Burr, Carla Chan, Andreas Nicolas Fischer, Rosa Menkman, Brenna Murphy, Zach Nader, Mike Pelletier, Sabrina Ratté, The Rodina, Robert Seidel, Natalia Stuyk, Katie Torn, Alan Warburton


Sunday May 21, 7:30pm
Ko Nakajima
Part 1: Works 1964-1988
Introduced by Mio Nakai


Saturday May 6, 6-9pm
Frieze Week: Open Late
with a sound performance by Carver Audain at 7:30pm


Monday April 24, 7:30pm
Fragments
Leah Beeferman, Gregg Biermann, Danielle Ezzo & Anton Marini, Lisa Gwilliam & Ray Sweeten, Jeremiah Jones, Michelle Leftheris, Rollin Leonard, Zach Nader, Andrew Neumann, Danielle Roney, Anita Thacher, Yuge Zhou


Monday April 17,7:30pm
Open Screen: Spring Fever!
Open screening night


Monday April 10, 7:30pm
YES: Joseph Moore / Josh Sender
artists in person!


Friday April 7, 7:30pm
Jacky Connolly
Life Simulations


Monday April 3, 7:30pm
Lisa Levy: “Cold Feet”
Directed by Spencer Schilly


MONDAY MARCH 13, 7:30PM
Eddie Becker: 5 Decades on the Ground
Commentary and Q&A with the artist

FRIDAY MARCH 10, 7:30PM
sonic front
Plan 23 & Chris Jordan, Ian Epps, Gill Arno & Richard Kamerman

SATURDAY FEBRUARY 25, 7:30pm
Why Sing When Nobody Hears?
Films by Mary Billyou

SUNDAY FEBRUARY 19, 7:30PM
YES: Nicholas Steindorf & Kyle Williams
Q&A with the artists following the screening

SUNDAY JANUARY 15, 7:30PM
OPTIPUS
“The Owl Flies at Twilight”

SATURDAY JANUARY 7, 7pm
OPEN SCREEN
Artist open screening night!

MONDAY DECEMBER 19, 6PM
“Slides & Mirrors Plays”
Gill Arno, Kenneth Zoran Curwood, Sarah Halpern, Alexia Welch, Rachael Guma, Simon Liu, Karolina Raczynski, Raha Raissnia

SATURDAY DECEMBER 17, 7:30pm
BRADLEY EROS & JEANNE LIOTTA
“Subverted Horseplay”

SATURDAY DECEMBER 10, 6-9PM
JENNIFER WEST
“Flashlight Filmstrip Projections”

SUNDAY NOVEMBER 20, 7:30PM
STAN VANDERBEEK & JOAN BRIGHAM
“Steam Screens”

FRIDAY NOVEMBER 18, 7:30PM
TAKAHIKO IIMURA: “Circle and Square”
JOEL SCHLEMOWITZ: “Kannon, The Goddess of Mercy”

MONDAY NOVEMBER 14, 7:30PM
BARBARA HAMMER
“Evidentiary Bodies”

FRIDAY NOVEMBER 11, 7:30PM
KURT SCHWERDTFEGER
“Reflektorische Farblichtspiele” (Reflecting Color-Light-Play)

SATURDAY NOVEMBER 5, 7:30PM
KEN JACOBS
“Black Space”

MONDAY OCTOBER 31, 7:30PM
MALCOLM LE GRICE
“Principles of Cinematography” and “Horror Film 1”

TUESDAY OCTOBER 25, 4-6pm
MARNI KOTAK: My Halloween Birthday Party: Ajax Turns 5
at 4 Charles Place, Brooklyn, NY (Microscope’s former location)

MONDAY OCTOBER 17, 7:30pm
“Maps, Monuments, and Meditation Exercises”
Works by Lana Z Caplan, Sasha Waters Freyer, Jerimiah Jones, Annie Rose Malamet, Jung Hee Mun, Sarada Rauch, Josh Sender, Katya Yakubov

MONDAY OCTOBER 10, 7:30pm
Paris-New York
16mm Films by Noël Burch, Jakobois, Etienne O’Leary, David Wharry
curated by Enrico Camporesi


bieleckiLogoOutline
With the underwriting support of the Robert D. Bielecki Foundation



Support Microscope’s Event Series 2016-2017!


Highlights from our 2015-16 Event Series

More info on our Membership HERE


Event Series Members 2016-17:
Michel Auder
Anney Bonney
Enrico Camporesi
Cristobal Cea
Eva Davidova
Christine Davis
Vera Dika
Sonia Epstein
Rachael Guma
Michelle Handelman
Akiko Iimura
Erik Moskowitz
Charles Kessler
Ken Nochimson
Joseph Moore
Anton Perich
Nathlie Provosty
Melissa Ragona
Lynne Sachs
Christy Shigekawa
Jean Sousa
Mark Street
Marian Sumner
Richard Sylvarnes
Anita Thacher
Ventiko Thephotographer
Amanda Trager
Sheri Wills

PAST YEARS

YEAR VI – Sept 2015 / Sept 2016
YEAR V – Sept 2014 / Sept 2015
YEAR IV – Sept 2013 / Sept 2014
YEAR IIISept 2012 / Feb 2013Feb 2013 / Aug 2013
YEAR II – Sept 2011 / Sept 2012
YEAR I – Sept 2010 / Sept 2011



  • join our mailing list



    F T V instagram